تعریف اندودنسی

اندودنسی (endodontic) شاخه ‌ای از دندانپزشکی است که در آن ناحیه پالپ دندان تحت درمان قرار می‌گیرد تا دندان نجات پیدا کند. پالپ بخش داخلی و مرکزی دندان است که حاوی عصبها و رگهای خونی می باشد و در واقع تنها بخش زنده دندان است. واژه اندودنسی یا اندودنتیک از دو واژه اندو (endo) به معنی “داخل” و اودونت (odont) به معنی “دندان” ساخته شده است.

اندودنتیست دندانپزشکی است که در درمان اندودنسی تخصصی یافته است. این افراد علاوه بر تحصیلات دندانپزشکی عمومی، دو یا چند سال آموزش ویژه در زمینه درمان اندودنسی دیده ‌اند. اندودنتیست ها تکنیک‌ها و درمان‌های مجرای ریشه دندان را به صورت تخصصی یاد گرفته‌اند و در تشخیص و درمان مشکلات پیچیده پالپ دندان مهارت دارند. به همین علت در بسیاری از موارد دندانپزشکان بیماران را به اندودنتیست ارجاع می‌دهند.

در درمان اندودنسی چه کاری انجام می‌شود؟

گاهی اوقات درمان به دو یا سه جلسه نیاز دارد اما بیشتر اوقات ظرف یک جلسه درمان تمام می‌شود. طول درمان بستگی به شدت التهاب و عفونت و دشواری درمان دارد.

عصب‌کشی یا درمان ریشه یکی از درمان‌های متداول در اندودنسی است که میزان موفقیت آن بسیار بالاست. علت عصب کشی آسیب دیدن کامل پالپ دندان است. در این شرایط برای نجات دندان باید ناحیه پالپ کاملا تخلیه و ضد عفونی و سپس با مواد مخصوصی پر شود.

گاهی اوقات نیز بخش کوچکی از پالپ دچار عفونت میشود که در این صورت میتوان درمان پالپ زنده انجام داد و نیازی به عصب کشی نیست.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  اپکسیفکاسیون

هنگامی که با دردهای دهان مانند دندان درد یا ترک‌ خوردگی دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، اغلب شناسایی محل دقیق درد دشوار است چرا که شبکه عظیمی از عصب‌ها در دهان قرار دارد و ممکن است دردی که شما احساس می‌کنید منشأ آن در جای دیگری قرار داشته باشد. مثلاً گاهی درد دندان آسیب دیده در دندان دیگر و یا ناحیه سر، گردن و یا گوش احساس می‌شود.

گاهی اوقات در اثر وارد آمدن ضربه به دهان، پالپ دندان آسیب می‌بیند. اندودنتیست در درمان این جراحات و آسیب‌ها تخصص دارد. مثلاً هنگامی که دندان دائمی در حال رشد کودک ضربه می‌بیند، ممکن است رشد ریشه دندان متوقف شود. در این شرایط عملی به نام اپکسیفیکاسیون یا اپکسیفیکیشن (apexification ) انجام می‌شود تا استخوان را به رشد و بازسازی در انتهای ریشه تحریک نماید تا نجات دندان از طریق عصب‌کشی امکان پذیر باشد.

همچنین اندودنتیست در انجام عمل‌هایی که برای پیوند مجدد دندانی که در اثر ضربه از جای خود کنده شده انجام می‌شود، آموزش دیده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code