در این نوشته می خوانید:

تا زمانی که به پروتزهای مصنوعی جدید خود عادت کنید، احساس کردن اندکی درد شبیه درد “دندان در آوردن” کاملاً طبیعی است. به خاطر می آورید چقدر آن چند هفته نخست از رفتن به مدرسه متنفر بودید؟ اما، به جای تسلیم شدن و خوابیدن، شما هر روز صبح به مدرسه می رفتید و چگونه صحیح خواندن را یاد می گرفتید! آنچه می خواهیم بگوییم این است که شروع همیشه دشوار است، اما به مرور زمان همیشه راحت تر خواهد شد.

ممکن است تا زمانی که عادت کنید زخم یا حساسیت لثه ها را تجربه کنید، اما خبر خوب این است که شما می توانید از این ناراحتی ها بکاهید. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید چرا اطراف پروتزهای مصنوعی زخم می شود، چگونه این زخم ها را بهبود داد، و چگونه می تواند از بروز زخم های لثه اطراف پروتزهای مصنوهی پیشگیری نمود؟

علل بروز زخم، درد، و ناراحتی اطراف پروتزهای مصنوعی دندانی

چه دلیلی در پس ایجاد زخم های پروتزهای مصنوعی و حساسیت به آنها وجود دارد؟ در اکثر موارد، هر گونه درد یا ناراحتی، در نتیجه پروتزهای مصنوعی جدید یا پروتزهایی بروز پیدا می کنند که به خوبی روی لثه ها جای نمی گیرند. ممکن است عادت کردن به پروتزهای مصنوعی جدید نیاز به گذر زمان داشته باشند، بنابراین مقداری تحریک پذیری کاملاً طبیعی است. پروتزهای مصنوعی که به خوبی در جای خود قرار نمی گیرند- آنهایی که شل هستند یا چندان متناسب با لثه زیر خود نیستند- می توانند روی لثه ها ساییده شوند یا حتی موجب بریدگی آنها شوند، و گاهی اوقات با کمک دندانپزشک خود به راحتی می توانید مشکل آن را برطرف نمایید. گاهی اوقات، حتی با پروتزهای پارسیل نیز ممکن است لثه های شما زخم شوند.

دلیل دیگر بروز زخم های لثه ها می تواند به دلیل گیر کردن ذرات غذا بین لثه ها و پروتزهای مصنوعی شما باشد. بعلاوه، زخم شدن لثه ها می تواند نتیجه انباشته شدن باکتری ها باشد، که می توانید زمانی رخ دهد که شما به درستی پروتزهای مصنوعی خود را پاکسازی نمی کنید. علاوه بر این، شما با استفاده از چسب های مخصوص پروتزهای مصنوعی می توانید از گیر کردن ذرات غذا بین پروتز و خط لثه های خود پیشگیری کنید، که می تواند به پیشیگیری از بروز زخم های ناشی از ذرات مشکل آفرین غذا کمک کند.

زخم اطراف دندانی مصنوعی

زخم اطراف دندانی مصنوعی

علائم و نشانه های زخم های ناشی از پروتزهای مصنوعی دندانی

این کاملاً واضح است که اصلی ترین علامت زخم ناشی از پروتزهای مصنوعی، زخم لثه ها می باشد. با این حال، این زخم ها می توانند در محل های متفاوتی بوجود بیایند، از جمله ممکن است زخم های ناشی از پروتزهای مصنوعی شما در سقف دهان، یا تنها اطراف محلی بوجود بیایند که پروتز پارسیل واقع شده است. ممکن است شما مقداری تحریک پذیری، سوزش، ناراحتی، یا حتی درد داشته باشید.

چگونه می توان زخم های ناشی از پروتزهای مصنوعی را بهبود بخشید؟

از آنجا که اکثر زخم های اطراف پروتزهای مصنوعی به دلیل قرار گیری نامناسب پروتز روی لثه ها بروز پیدا می کنند، بهترین اقدام مراجعه به دندانپزشک برای چک کردن آنها می باشد. بعلاوه، ممکن است نیاز باشد پروتزهای مصنوعی شما مجدداً تنظیم شود یا نحوه قرار گیری آن اصلاح شود تا بهتر روی لثه ها جای بگیرد، که تحریک پذیری لثه های شما را کاهش خواهد داد.

زخم اطراف دندانی مصنوعی

زخم اطراف دندانی مصنوعی

آیا هیچ راهکار خانگی برای زخم های پروتزهای دندانی مصنوعی وجود دارد؟

آیا هیچ کار دیگری وجود دارد که شما بتوانید با انجام آن زندگی کردن با پروتزهای دندانی مصنوعی را راحت تر کنید؟ آری، چند راهکار خانگی مختصر وجود دارند که می توانند ناراحتی ناشی از پروتزهای مصنوعی را کاهش دهند، با این حال، قبل از امتحان کردن هر یک از این راهکارهای خانگی همیشه با دندانپزشک خود مشورت کنید و نظر او را نیز جویا شوید.

 • استفاده از بی حس کننده های موضعی. ممکن است دندانپزشک شما نوعی بی حس کننده موضعی را به شما پیشنهاد دهد، مانند نمونه هایی از آنها که حاوی بنزوکایین هستند، که به کاهش درد ناشی از پروتزها کمک می کنند.
 • شستشوی دهان با ترکیب آب و نمک.
 • استفاده از داروهای مسکن. دندانپزشک شما ممکن است داروهایی برای تسکین درد، التهاب، و ناراحتی به شما پیشنهاد دهد که دریافت آنها از داروخانه نیاز به نسخه پزشک ندارند.
 • خارج کردن پروتزهای مصنوعی از دهان در طول شب. بیرون آوردن پروتزهای مصنوعی دندانی در طول شب به لثه های شما این فرصت را می دهد تا نفس بکند و مقداری استراحت کنند.
 • غوطه ور کردن پروتزهای مصنوعی دندانی در طول شب. اجازه دهید پروتزهای مصنوعی دندانی شما در تمام طول شب داخل محلول مخصوص تمیز کننده پروتزهای دندانی یا آب غوطه ور باقی بماند.
زخم اطراف دندانی مصنوعی

زخم اطراف دندانی مصنوعی

چگونه می توان از بروز زخم لثه ها ناشی از پروتزهای مصنوعی دندانی پیشگیری نمود؟

ضرب المثلی هست که می گوید پیشگیری بهتر از درمان است، و همین در مورد زخم های لثه ها نیز صدق می کند. برخی اقدامات وجود دارند که شما می توانید برای پیشگیری از ایجاد زخم روی لثه ها به دلیل برخورد پروتزهای مصنوعی با آنها انجام دهید. از جمله:

 • پروتزها را در طول شب از دهان خارج کنید.
 • پروتزهای دندانی خود را روزانه پاکسازی کنید. هر گونه ذرات غذا را از روی پروتزهای خود تمیز کنید تا موجب تحریک لثه های شما نشوند، نیاز نیست مجدداً اشاره کنیم که پاکسازی منظم می تواند به زدودن تارتار از روی دنچرها نیز کمک کند.
 • غذاهای نرم بخورید. اگر پروتز دندانی شما جدید است، با خوردن غذاهای نرم می توانید به آرامی به غذا خوردن با آنها عادت کنید.
 • از خوردن غذاهای چسبناک خودداری کنید. گرچه شما پس از عادت کردن به پروتزهای دندانی خود می توانید همه چیز بخورید، اما شما با پرهیز از خوردن خوراکی های چسبناک می توانید از بروز زخم های لثه ها پیشگیری کنید و یا حتی هر گونه حساسیت را کاهش دهید. اگر پروتز شما جدید است، با کمی مطالعه می توانید دریابید چه غذاهایی برای شما مناسب تر هستند.
 • از چسب های دنچرها استفاده کنید. چسب های پروتزهای مصنوعی دندانی می توانند به پیشگیری از بروز درد لثه ها کمک کنند زیرا مانع گیر کردن ذرات بین لثه ها و پروتزهای مصنوعی می شوند. بعلاوه، پروتزهای شما را در جای خود نگه می دارد و از جابجا شدن آن و زخم شدن لثه ها جلوگیری می کند، و باعث می شود پروتزهای شما به درستی در جای خود بنشینند.
 • از محرک هایی مانند غذاها و نوشیدنی های داغ، پر ادویه، اسیدی، یا پر نمک یپرهیزید. غذاها و نوشیدنی هایی که خیلی داغ یا پر ادویه هستند می توانند بیشتر موجب تحریک شدن زخم های لثه های شما شوند.

زندگی با پروتزهای مصنوعی دندانی جدید همیشه هم راحت نیست، مخصوصاً اگر با درد و زخم ناشی از آنها مواجه باشید. خبر خوب اینکه، زخم های لثه ناشی از پروتزهای مصنوعی که متناسب با لثه ها هستندبه راحتی قابل درمان هستند، مقداری چسب و با خوردن غذای مناسب. در کوتاه ترین زمان ممکن پروتزهای دندانی راحت و امن خواهند بود، و شما می توانید دوباره از زندگی خود لذت ببرید.

 

اگر به دنبال بهترین متخصص جراحی ایمپلنت دندان و پروتزهای دندانی هستید با ما تماس بگیرید…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code