در این نوشته می خوانید:

گرچه شما می دانید باید به طور منظم و بر اساس برنامه دندان های خود را مسواک بزنید، اما ممکن است فکر کنید نخ دندان کشیدن یک گزینه صرفاً انتخابی است. در حالی که، مشخص شده است که نخ دندان کشیدن نیز مانند مسواک زدن اجتناب ناپذیر است، و می تواند سلامت دهان را به میزان چشمگیری بهبود بخشد. علاوه بر این، اشکال مختلف نخ های دندان در دسترس هستند، و تکنیک های دقیقی هستند که می توانند به شما کمک کنند از هر کدام که انتخاب می کنید نهایت بهره را ببرید.

اگر نخ دندان نکشیم چه اتفاقی می افتد؟

شما وقتی دندان های خود را مسواک می زنید، تنها سه سطح از ۵ سطح دندان ها را تمیز می کنید. نخ دندان کشیدن بهترین راه برای پاکسازی بین دندان ها است، زیرا به صورت ویژه برای کمک به رها شدن از شر باقی مانده های غذا و پلاک های بین دندانی طراحی شده است.

نخ دندان

نخ دندان

نخ دندان های مختلف مناسب افراد مختلف

نخ دندان ها معمولاً از پلاستیک یا نایلون ساخته می شوند، و به صورت موم زده یا موم نزده در دسترس هستند. گرچه شواهد کنونی حاکی از این هستند که نخ دندان های موم زده و موم نزده به یک اندازه برای پاکسازی دندان ها مفید هستند، اما نحوه قرارگیری دندان های شما است که مشخص می کند کدام نوع برای شم مناسب تر است. بویژه، نخ دندان های موم نزده می توانند از بین کوچکترین فواصل نیز عبور کنند، بنابراین اگر تنها فواصل بسیار کوچکی بین دندان های شما وجود دارند ممکن است لازم باشد تنها از این نوع نخ دندان ها استفاده کنید. با این حال، نمونه های موم زده آنها کمتر احتمال دارد که حین استفاده پاره شوند، بنابراین اگر فواصل بین دندان های شما بزرگ تر هستند، احتمالاً این نوع نخ دندان ها برای شما راحت تر باشند.

نخ دندان کشیدن کشیدن فقط برای تمیز کردن دندان نیست!

اولاً، از آنجا که نخ دندان کشیدن به زدودن باکتری ها کمک می کند، استفاده منظم از نخ دندان باعث می شود احتمال بروز بیماری های لثه، بوی بد دهان،و پوسیدگی و حفره های دندانی در شما کاهش پیدا کند. دوماً، نخ دندان کشیدن با زدودن ذرات غذایی که ممکن است باعث شوند دندان های شما کدر و خاکستری به نظر برسند، به شما کمک می کند لبخند شما بهترین جلوه خود را داشته باشد.

نخ دندان

نخ دندان

خونریزی لثه ها نباید مانع نخ دندان کشیدن شما شود

افراد معمولاً وقتی متوجه می شوند لثه های آنها در حال خونریزی هستند، نخ دندان کشیدن منظم را کنار می گذارند. با این حال، در حقیقت خونریزی از لثه ها حین نخ دندان کشیدن بسیار شایع است، زیرا با برداشتن پلاک های تشکیل شده آنها می توانند تحریک پذیر شوند. در سایه این حقیقت، مهم است به نخ دندان کشیدن ادامه دهید حتی اگر ابتدا موجب بروز مقداری خونریزی شود. با این حال، اگر روند خونریزی ظرف مدت یک هفته یا کمی بیشتر کاهش پیدا نکرد، باید راجع به این مشکل با دندانپزشک خود گفتگو کنید. ممکن است مشکل حساس بودن نسبتاً زیاد لثه های شما باشد و لازم باشد نخ دندان نرم تری خریداری کنید.

بهترین روش نخ دندان کشیدن چیست؟

دندانپزشکان و متخصصان دندانپزشکی هشدار می دهند که نحوه نخ دندان کشیدن بسیار مهم تر از نوع نخ دندانی است که انتخاب می کنید. مهم است نخ دندان را محکم بین انگشتان خود نگه دارید، و باید داخل هر فاصله دندانی آن را هشت مرتبه به سمت بالا و پایین حرکت دهید (که باعث تمیزی بیشتر دندان ها خواهد شد). هر بار که نخ دندان را به داخل یک فاصله بین دندانی فرو می برید، لازم است حتماً از بخش جدیدی از نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر این، باید توجه کنید که با آرام نخ دندان کشیدن زیر خط لثه کنار هر دندانی می توانید سلامت دهان خود را ارتقاء دهید.

آیا باید هر روز نخ دندان بکشیم؟

به صورت ایده آل، شما باید حداقل یک مرتبه در روز نخ دندان بکشید. اگر می خواهید روزی تنهای یک مرتبه نخ دندان بکشید، این کار را قبل از رفتن به رختخواب و حتماً قبل از مسواک زدن دندان های خود انجام دهید. با انجام این کار می توانید اطمینان حاصل کنید که احتمال رسیدن مسواک شما به فضاهای بین دندانی بیشتر خواهد بود، و آنها را تمیزتر خواهد کرد.

نخ دندان مخصوص کودکان

گاهی اوقات کودکان تمایل چندانی به استفاده از نخ دندان ندارند، اما برخی اشکال نخ دندان های با طعم نعنا می توانند کمک کنند نخ دندان کشیدن برای آنها تجربه ای خوشایند باشد. علاوه بر این، برخی نخ دندان های مخصوص وجود دارند که رنگ آنها تغییر می کند تا نشان دهند چه مقدار پلاک زدوده شده است، و این می تواند به استفاده کننده های جوان کمک کند از تمیز کردن دندان های خود احساس رضایت بیشتری داشته باشند.

آیا فقط یک روش برای نخ دندان کشیدن وجود دارد؟

اگر از آرتروز دست رنج می برید، یا دچار آسیب به مچ دست شده اید، ممکن است نخ دندان کشیدن برای شما فوق العاده دشوار به نظر برسد. با این حال، ابزارهای نگهدارنده نخ دندان وجود دارند که برای کمک به افرادی طراحی شده اند که چنین مشکلاتی را دارند. در آنها معمولاً مقداری نخ دندان به یک دسته متصل است که گرفتن آن راحت است. علاوه بر این، در برخی موارد، مسواک های بین دندانی ممکن است جایگزین های مناسبی برای نخ دندان باشند.

نخ دندان

نخ دندان

گام های درست نخ دندان کشیدن

  • مقدار مناسبی نخ دندان ببرید و بیشتر آن را به دور انگشت وسط یک دست خود و بقیه آن را به دور همان انگشت در دست دیگر بپیچید. این انگشت وظیفه جمع کردن بخش های آلوده و کثیف نخ دندان را به عهده دارد.
  • نخ ها را محکم بین انگشتان شست و اشاره خود نگهدارید.
  • نخ را با حرکات سایشی آرام بین دندان های خود هدایت کنید. هرگز نخ دندان را ناگهان بین دندان ها فشار ندهید زیرا ممکن است به لثه های خود آسیب برسانید.
  • وقتی نخ به خط لثه ها رسید، آن را به شکل C کنار تک تک دندان ها شکل دهید و به آرامی کنار دندان بالا و پایین ببرید.
  • نخ را محکم کنار دندان نگهدارید. به آرامی هر طرف دندان را با نخ تمیز کنید، نخ را دور از لثه ها به بالا و پایین حرکت دهید. این کار را برای تک تک دندان ها و برای هر دو طرف آنها انجام دهید. پشت دندان های آخر را فراموش نکنید.
  • هر بار که تمیز کردن هر دندان پایان می یابد آن تکه از نخ را دور انگشت بپیچید و تکه جدیدی از انگشت روبرو باز کنید. فراموش نکنید نخ دندان کوتاه نمی تواند چندان مؤثر واقع شود و می تواند باکتری ها را داخل دهان به جای بگذارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code