هزینه های عصب کشی دندان

در این نوشته می خوانید:

عوامل بسیاری هستند که هزینه های درمان ریشه یا عصب کشی را تحت تاثیر قرار می دهند. هر بیمار و هر دندان شرایط خاص خود را دارند. به طور کلی هزینه ی درمان ریشه مستقیماً به زمان لازم برای انجام آن بستگی دارد و نیز هزینه های دستمزد متخصص درمان ریشه، دستمزد کارکنان مطب، آموزش های ارائه شده، فن آوری هایی که حین درمان ریشه در دسترس دندانپزشک قرار دارند.

پیش از آغاز درمان از هزینه ی دقیق درمان، بخشی هایی از هزینه ها که تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، بیمه هایی که هزینه های درمان را تحت پوشش قرار می دهند و نیز تخفیفات موجود سوال بپرسید.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: عصب کشی مجدد دندان

عوامل تاثیرگذار در درمان دندان های خاص

  • محل قرار گیری دندان در دهان (درمان دندان های عقب دشوارتر است زیرا دسترسی به آنها دشوارتر است)
  • تعداد ریشه های هر دندان و تعداد کانال های درون هر ریشه (برخی دندان ها یک ریشه و درون آن تنها یک کانال دارند در حالی که برخی دیگر چند ریشه و درون هر یک چند کانال وجود دارد.
  • انحناها و پیچ و خم ها و نیز طول ریشه ی دندان
  • وجود یا عدم وجود کلسیفیه شدگی (رسوب املاح کلسیم) درون فضای کانال ریشه ی دندان
  • ملاحظات خاص دندانپزشکی. به عنوان مثال، ممکن است برای دندانپزشک کار کردن روی دندانی که قبلا روی آن روکش دندان یا بریج قرار گرفته است دشوارتر از دندانی باشد که قبلا تنها اندکی پر شده است. بعلاوه، در اثر بیماری های شدید دندان در گذشته، ممکن است برخی دندان ها به شدت شکسته شده باشند و حتی پیش از آغاز درمان ریشه نیاز باشد ترمیم شود به گونه ای که بتوان طی فرایند درمان فضای آن را ضد عفونی نمود و آن را استریل نگه داشت.

درمان ریشه دندان یا عصب کشی

نحوه تعیین هزینه عصب کشی دندان

هنگام تعیین هزینه ی منطقی درمان ریشه، علاوه بر زمان مورد نیاز برای تکمیل روند درمان، عوامل دیگری نیز باید مد نظر قرار گیرند:

  • هزینه ی فن آوری مورد استفاده. دندانپزشک هایی که برای فرایندهای خاصی از فن آوری های مدرن بهره می برند برای خرید تجهیزاتی از قبیل میکروسکوپ ها، رادیو گرافی دیجیتالی کامپیوتری، آلتراسونیک و نیز برای دوره های خاص درمانی برای خود و کارکنانشان سرمایه گذاری کرده اند. هزینه ی این اقلام بین بیمارانی که از آنها بهره مند می شوند تقسیم می شود.
  • علاوه بر دیگر هزینه ها، هزینه های مطب شامل کارکنان، اجاره ی مکان و نیز تدارکات است. این هزینه ها در مناطق مختلف کشور متفاوت هستند، بنابراین هزینه های درمان در سراسر کشور یکسان نیستند.
  • هزینه های درمانی که بابت دستمزد متخصص گرفته می شوند نیز بر اساس روش درمان متخصص متفاوت هستند، زیرا علاوه بر تاثیر روی مدت زمان درمان، روی مواد مورد استفاده و نیز فن آوری نیز تاثیر می گذارند.

مالعه مطالب مشابه: درمان دندان ضرب دیده

فرآیندهای کلی دندانپزشکی

به طور کلی، فرایندهای دندانپزشکی شامل فرایندهای زیر هستند:

 

                                            توصیه         نام دیگر                     مراحل درمان
مشاوره برای بیماران جدید  

 

چکاپ

 

 

مدت زمان انجام چکاپ و نیز گرفتن عکس رادیولوژی و نوع آن را نیز  بپرسید زیرا برای هر درمانی نوع خاصی گرفته می شود. معمولا جلسات بعدی ارزان تر خواهند بود اما شما قیمت ها را بپرسید تا بدانید در دراز مدت بابت چه خدماتی قرار است هزینه کنی
عکس ساده با اشعه ی ایکس  

رادیوگرافی

 

به عنوان یک بیمار جدید، ممکن است عکس رادیولوژی ساده ای از دندان های عقب خود داشته باشید، اما ممکن است عکس رادیو گرافی مخصوص با اشعه ی ایکس نیاز داشته باشید تا دید کاملی روی دندان ها، از گوش تا گوش، وجود داشته باشد؛ که البته هزینه ی نوع دوم بیشتر است، مخصوصا اگر در مرکز خصوصی گرفته شود.
پاکسازی بهداشتی  جرمگیری و پولیش دندان بپرسید که آیا این کار توسط دندانپزشک انجام می شود یا متخصص بهداشت دهان و دندان، چه مراحلی دارد و طرح درمان چگونه است.
پر کردن با آمالگام      پر کردن با فلز

 

حفره ی دندان با دریل دندانپزشکی تخلیه می شود و با ترکیبی از فلزات مختلف پر می شود. هزینه ی پر کردن دندان در همه جا بر اساس اندازه ی حفره و نیز پیچیدگی درمان هر فرد متفاوت است، مثلا، چند سطح دندان را پوشش می دهد. آمالگام با دوام است و برای دندان های عقب که برای جویدن استفاده می شوند مناسب است.
پر کردن با کامپوزیت  

پرکردن با مواد سفید

 

پر کردن با کامپوزیت دشوارتر بوده و فوت و فن بیشتری دارد (برای چسباندن ژل رزین باید سطح دندان خشک شود) اما دوام آن برای استفاده روی دندان های عقب کمتر است زیرا برای جویدن و آسیاب کردن کاربرد دارند. نمونه های گران تر آنها در آزمایشگاه دندانپزشکی برای هر بیمار به صورت سفارشی ساخته می شوند.
درمان ریشه (عصب کشی)      پر کردن ریشه در صورتی که پوسیدگی به عمق دندان نفوذ کند و ریشه را تحت تاثیر قرار دهد، پر کردن دندان (یا عصب کشی) می تواند دندان را حفظ کند. ممکن است فرایند درمان تخصصی باشد و نیاز باشد به متخصص درمان ریشه مراجعه نمایید. هزینه های درمان به اندازه ی دندان و نیز محل قرار گیری دندان (دندان های عقب گران تر هستند) و پیچیدگی فرایند درمان آن بستگی دارد.
روکش دندان (از مواد مختلف)      کشیدن دندان  

به طور معمول، کشیدن همزمان چند دندان طی یک فرایند جراحی دندانپزشکی در هر مطبی انجام می شود، اما در برخی موارد نیاز است به دندانپزشکی مجرب و ماهر در این زمینه مراجعه نمایید، مثلا زمانی که دندان شکل بدی دارد یا در جای نا مناسبی قرار گرفته است و ممکن است نیاز باشد اندکی از استخوان پیرامون آن برداشته شود تا دندان آزاد شود.

دنچر (کامل) قرار دادن کلاهک روی دندان روکش های دندان درست شبیه تاج دندان طبیعی و به گونه ای طراحی می شوند که به خوبی روی خود دندان قرار گیرند. قیمت این روکش ها به مواد مورد استفاده برای ساخت آنها و نیز زمان درمان بستگی دارد. روکش هایی که در آزمایشگاه ساخته می شوند از جنس هایی مانند پرسلاین (گران تر از سایر مواد است زیرا شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد)، ترکیب پرسلاین و فلز، یا تمام فلز (عموماً ارزان تر از دیگر مواد است و در دندان های عقب استفاده می شود) هستند

 

پروتزهای مصنوعی        دندان مصنوعی  

قیمت این نوع ترمیم های دندان بسته به نوع مواد مورد استفاده در ساخت آنها، تعداد دندان های از دست رفته و نیز شرایط دندان های باقی مانده متفاوت است. دنچرهایی که از جنس کروم کبالت هستند روی دندان های کناری قرار می گیرند نه روی لثه، و بهتر از دندان های اکریلیکی با دیگر دندان ها تناسب دارند، گرچه می توان دندان های اکریلیک را به کروم متصل کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code